Spelschema Världsmästerskapen 2021

Tabell Världsmästerskapen 2021

Spelschema Världsmästerskapen

2021-12-01 Förkval – Grupp H

  1. SpanienArgentina29-13 (11-10)
    20:30Torrevieja

2021-12-02 Förkval – Grupp G

  1. KroatienBrasilien25-30 (12-18)
    18:00Castellón de la Plana
  2. SydkoreaKongo-Brazzaville37-23 (22-11)
    18:00Granollers
  3. TysklandTjeckien31-21 (17-10)
    18:00Llíria
  4. ÖsterrikeKina38-27 (22-13)
    18:00Torrevieja
  5. JapanParaguay40-17 (19-10)
    20:30Castellón de la Plana
  6. DanmarkTunisien35-16 (16-8)
    20:30Granollers
  7. UngernSlovakien35-29 (16-16)
    20:30Llíria

2021-12-03 Förkval – Grupp D

  1. NederländernaPuerto Rico55-15 (23-6)
    18:00Torrevieja
  2. Ryska förbundetKamerun40-18 (17-10)
    18:00Llíria
  3. FrankrikeAngola30-20 (13-9)
    18:00Granollers
  4. RumänienIran39-11 (20-3)
    18:00Castellón de la Plana
  5. SverigeUzbekistan46-15 (22-11)
    20:30Torrevieja
  6. SerbienPolen25-21 (16-13)
    20:30Llíria
  7. MontenegroSlovenien18-28 (8-16)
    20:30Granollers
  8. NorgeKazakstan46-18 (24-10)
    20:30Castellón de la Plana

2021-12-04 Förkval – Grupp G

  1. ParaguayKroatien16-38 (5-15)
    18:00Castellón de la Plana
  2. SydkoreaTunisien31-29 (14-14)
    18:00Granollers
  3. SlovakienTyskland22-36 (12-17)
    18:00Llíria
  4. ÖsterrikeArgentina29-31 (14-18)
    18:00Torrevieja
  5. JapanBrasilien25-29 (15-12)
    20:30Castellón de la Plana
  6. Kongo-BrazzavilleDanmark18-33 (7-18)
    20:30Granollers
  7. UngernTjeckien32-29 (17-15)
    20:30Llíria
  8. KinaSpanien18-33 (7-16)
    20:30Torrevieja

2021-12-05 Förkval – Grupp D

  1. SverigePuerto Rico48-10 (26-5)
    15:30Torrevieja
  2. UzbekistanNederländerna17-58 (10-28)
    18:00Torrevieja
  3. PolenRyska förbundet23-26 (10-16)
    18:00Llíria
  4. SlovenienFrankrike18-29 (8-13)
    18:00Granollers
  5. RumänienKazakstan38-17 (14-9)
    18:00Castellón de la Plana
  6. SerbienKamerun43-18 (19-9)
    20:30Llíria
  7. MontenegroAngola30-20 (11-9)
    20:30Granollers
  8. IranNorge9-41 (3-22)
    20:30Castellón de la Plana

2021-12-06 Förkval – Grupp G

  1. BrasilienParaguay33-19 (20-7)
    18:00Castellón de la Plana
  2. TunisienKongo-Brazzaville24-33 (9-18)
    18:00Granollers
  3. TjeckienSlovakien24-23 (15-14)
    18:00Llíria
  4. ArgentinaKina36-24 (17-9)
    18:00Torrevieja
  5. KroatienJapan26-28 (14-14)
    20:30Castellón de la Plana
  6. DanmarkSydkorea35-23 (19-14)
    20:30Granollers
  7. TysklandUngern25-24 (14-9)
    20:30Llíria
  8. SpanienÖsterrike31-19 (14-6)
    20:30Torrevieja

2021-12-07 Förkval – Grupp D

  1. Puerto RicoUzbekistan30-24 (14-12)
    18:00Torrevieja
  2. KamerunPolen19-33 (7-16)
    18:00Llíria
  3. AngolaSlovenien25-25 (14-13)
    18:00Granollers
  4. KazakstanIran31-25 (14-10)
    18:00Castellón de la Plana
  5. NederländernaSverige31-31 (17-18)
    20:30Torrevieja
  6. Ryska förbundetSerbien32-22 (15-9)
    20:30Llíria
  7. FrankrikeMontenegro24-19 (12-12)
    20:30Granollers
  8. NorgeRumänien33-22 (17-11)
    20:30Castellón de la Plana

2021-12-08 Placeringsmatcher 25-32 – Grupp II

  1. SlovakienTunisien31-27 (17-14)
    15:00Llíria
  2. KroatienArgentina28-22 (12-14)
    15:30Torrevieja
  3. TjeckienSydkorea26-32 (13-20)
    15:30Granollers
  4. ParaguayKina30-24 (12-12)
    17:30Llíria
  5. BrasilienÖsterrike38-31 (15-15)
    18:00Torrevieja
  6. TysklandKongo-Brazzaville29-18 (15-7)
    18:00Granollers
  7. SpanienJapan28-26 (15-15)
    20:30Torrevieja
  8. DanmarkUngern30-19 (15-11)
    20:30Granollers

2021-12-09 Placeringsmatcher 25-32 – Grupp I

  1. AngolaKamerun35-24 (16-14)
    15:00Llíria
  2. NederländernaRumänien31-30 (17-14)
    15:30Castellón de la Plana
  3. Ryska förbundetSlovenien26-26 (14-15)
    15:30Granollers
  4. IranUzbekistan32-37 (18-20)
    17:30Llíria
  5. NorgePuerto Rico43-7 (21-3)
    18:00Castellón de la Plana
  6. MontenegroSerbien25-27 (18-14)
    18:00Granollers
  7. KazakstanSverige20-55 (10-21)
    20:30Castellón de la Plana
  8. FrankrikePolen26-16 (14-9)
    20:30Granollers

2021-12-10 Placeringsmatcher 25-32 – Grupp II

  1. SlovakienParaguay33-27 (16-15)
    15:00Llíria
  2. ArgentinaBrasilien19-24 (10-13)
    15:30Torrevieja
  3. SydkoreaTyskland28-37 (16-19)
    15:30Granollers
  4. TunisienKina10-0 ()
    17:30Llíria
  5. JapanÖsterrike32-30 (15-19)
    18:00Torrevieja
  6. UngernKongo-Brazzaville30-22 (16-8)
    18:00Granollers
  7. KroatienSpanien23-27 (9-12)
    20:30Torrevieja
  8. TjeckienDanmark14-29 (9-12)
    20:30Granollers

2021-12-11 Placeringsmatcher 25-32 – Grupp I

  1. AngolaIran41-8 (24-4)
    15:00Llíria
  2. RumänienPuerto Rico43-20 (20-9)
    15:30Castellón de la Plana
  3. MontenegroRyska förbundet25-31 (10-18)
    15:30Granollers
  4. KamerunUzbekistan42-23 (19-6)
    17:30Llíria
  5. KazakstanNederländerna15-61 (9-27)
    18:00Castellón de la Plana
  6. SerbienFrankrike19-22 (12-9)
    18:00Granollers
  7. SverigeNorge30-30 (12-14)
    20:30Castellón de la Plana
  8. SlovenienPolen26-27 (13-12)
    20:30Granollers

2021-12-12 Placeringsmatcher 25-32 – Grupp II

  1. KinaSlovakien0-10 ()
    15:00Llíria
  2. ArgentinaJapan27-31 (14-15)
    15:30Torrevieja
  3. Kongo-BrazzavilleTjeckien21-24 (11-11)
    15:30Granollers
  4. TunisienParaguay35-28 (17-11)
    17:30Llíria
  5. ÖsterrikeKroatien27-23 (15-10)
    18:00Torrevieja
  6. SydkoreaUngern28-35 (15-18)
    18:00Granollers
  7. SpanienBrasilien27-24 (12-10)
    20:30Torrevieja
  8. DanmarkTyskland32-16 (13-8)
    20:30Granollers

2021-12-13 Placeringsmatcher 25-32 – Grupp I

  1. UzbekistanAngola11-52 (5-30)
    15:00Llíria
  2. Puerto RicoKazakstan30-27 (13-11)
    15:30Castellón de la Plana
  3. PolenMontenegro33-28 (16-9)
    15:30Granollers
  4. KamerunIran32-17 (14-9)
    17:30Llíria
  5. SverigeRumänien34-30 (19-14)
    18:00Castellón de la Plana
  6. SerbienSlovenien31-25 (19-14)
    18:00Granollers
  7. NederländernaNorge34-37 (17-17)
    20:30Castellón de la Plana
  8. Ryska förbundetFrankrike28-33 (12-17)
    20:30Granollers

2021-12-14 Kvartsfinal

  1. DanmarkBrasilien30-25 (14-13)
    17:30Granollers
  2. SpanienTyskland26-21 (14-10)
    20:30Granollers

2021-12-15 Final 31-32

  1. IranKina10-0 ()
    10:00Llíria
  2. UzbekistanParaguay33-39 (19-19)
    12:30Llíria
  3. KamerunTunisien29-35 (15-20)
    15:00Llíria
  4. AngolaSlovakien23-21 (11-9)
    17:30Llíria
  5. NorgeRyska förbundet34-28 (19-15)
    17:30Granollers
  6. FrankrikeSverige31-26 (15-15)
    20:30Granollers

2021-12-17 Semifinal

  1. FrankrikeDanmark23-22 (10-12)
    17:30Granollers
  2. NorgeSpanien27-21 (11-11)
    20:30Granollers

2021-12-19 Bronsmatch

  1. DanmarkSpanien35-28 (16-13)
    14:30Granollers
  2. FrankrikeNorge22-29 (16-12)
    17:30Granollers

Bli först med att kommentera

Kommentera

Din e-post adress kommer inte att publiceras offentligt.


*