Tabell Världsmästerskapet Kvalet UEFA 2022

Grupp A

RankLagSMVMFMMSPoäng
1Serbien86018 – 920
2Portugal85117 – 617
3Irland82311 – 89
4Luxemburg8358 – 189
5Azerbajdzjan8075 – 181

Grupp B

RankLagSMVMFMMSPoäng
1Spanien86115 – 519
2Sverige85312 – 615
3Grekland8228 – 810
4Georgien8256 – 127
5Kosovo8155 – 155

Grupp C

RankLagSMVMFMMSPoäng
1Schweiz85015 – 218
2Italien84013 – 216
3Nordirland8236 – 79
4Bulgarien8246 – 148
5Litauen8174 – 193

Grupp D

RankLagSMVMFMMSPoäng
1Frankrike85018 – 318
2Ukraina82011 – 812
3Finland83310 – 1011
4Bosnien och Hercegovina8139 – 127
5Kazakstan8055 – 203

Grupp E

RankLagSMVMFMMSPoäng
1Belgien86025 – 620
2Wales84114 – 915
3Tjeckien84214 – 914
4Estland8169 – 214
5Belarus8177 – 243

Grupp F

RankLagSMVMFMMSPoäng
1Danmark109130 – 327
2Skottland107117 – 723
3Israel105423 – 2116
4Österrike105419 – 1716
5Färöarna10187 – 234
6Moldova10095 – 301

Grupp G

RankLagSMVMFMMSPoäng
1Nederländerna107133 – 823
2Turkiet106127 – 1621
3Norge105215 – 818
4Montenegro103414 – 1512
5Lettland102511 – 149
6Gibraltar100104 – 430

Grupp H

RankLagSMVMFMMSPoäng
1Kroatien107121 – 423
2Ryssland107219 – 622
3Slovakien103217 – 1014
4Slovenien104413 – 1214
5Cypern10174 – 215
6Malta10179 – 305

Grupp I

RankLagSMVMFMMSPoäng
1England108039 – 326
2Polen106230 – 1120
3Albanien106412 – 1218
4Ungern105319 – 1317
5Andorra10288 – 246
6San Marino100101 – 460

Grupp J

RankLagSMVMFMMSPoäng
1Tyskland109136 – 427
2Nordmakedonien105223 – 1118
3Rumänien105313 – 817
4Armenien10349 – 2012
5Island102512 – 189
6Liechtenstein10092 – 341

Kommande matcher i Världsmästerskapet Kvalet UEFA

Grupp A

Grupp B

Grupp C

Grupp D

Grupp E

Grupp F

Grupp G

Grupp H

Grupp I

Grupp J

Resultatet i de senaste matcherna i Världsmästerskapet Kvalet UEFA

Grupp A

  1. 2021-11-14

    1. 19:45
      Portugal

      Serbien
      1-2 (1-1)
      Estádio da Luz Lissabon
    2. 20:45
      Luxemburg

      Irland
      0-3 (0-0)
      Stade Josy Barthel Luxemburg
  2. 2021-11-11

    1. 21:00
      Azerbajdzjan

      Luxemburg
      1-3 (0-0)
      Bakus Olympiastadion Baku
    2. 19:45
      Irland

      Portugal
      0-0 (0-0)
      Aviva Stadium Dublin
  3. 2021-10-12

    1. 19:45
      Portugal

      Luxemburg
      5-0 (3-0)
      Estádio Algarve Faro
    2. 20:45
      Serbien

      Azerbajdzjan
      3-1 (1-1)
      Stadion Rajko Mitic Belgrad
  4. 2021-10-09

    1. 20:00
      Azerbajdzjan

      Irland
      0-3 (0-2)
      Bakus Olympiastadion Baku
    2. 20:45
      Luxemburg

      Serbien
      0-1 (0-0)
      Stade de Luxembourg Luxemburg
  5. 2021-09-07

    1. 20:00
      Azerbajdzjan

      Portugal
      0-3 (0-2)
      Bakus Olympiastadion Baku
    2. 19:45
      Irland

      Serbien
      1-1 (0-1)
      Aviva Stadium Dublin

Grupp B

  1. 2021-11-14

    1. 20:45
      Spanien

      Sverige
      1-0 (0-0)
      Estadio La Cartuja Sevilla
    2. 21:45
      Grekland

      Kosovo
      1-1 (1-0)
      Olimpiako Stadio Aten
  2. 2021-11-11

    1. 21:00
      Georgien

      Sverige
      2-0 (0-0)
      Batumi Stadium Batumi
    2. 21:45
      Grekland

      Spanien
      0-1 (0-1)
      Olimpiako Stadio Aten
  3. 2021-10-12

    1. 20:45
      Kosovo

      Georgien
      1-2 (1-1)
      Fadil Vokrri Stadium Pristina
    2. 20:45
      Sverige

      Grekland
      2-0 (0-0)
      Friends Arena Solna
  4. 2021-10-09

    1. 20:00
      Georgien

      Grekland
      0-2 (0-0)
      Batumi Stadium Batumi
    2. 18:00
      Sverige

      Kosovo
      3-0 (1-0)
      Friends Arena Solna
  5. 2021-09-08

    1. 20:45
      Kosovo

      Spanien
      0-2 (0-1)
      Fadil Vokrri Stadium Pristina
    2. 21:45
      Grekland

      Sverige
      2-1 (0-0)
      Olimpiako Stadio Aten

Grupp C

  1. 2021-11-15

    1. 20:45
      Schweiz

      Bulgarien
      4-0 (0-0)
      Swissporarena Luzern
    2. 19:45
      Nordirland

      Italien
      0-0 (0-0)
      Windsor Park Belfast
  2. 2021-11-12

    1. 20:45
      Italien

      Schweiz
      1-1 (1-1)
      Stadio Olimpico Rom
    2. 19:45
      Nordirland

      Litauen
      1-0 (1-0)
      Windsor Park Belfast
  3. 2021-10-12

    1. 21:45
      Bulgarien

      Nordirland
      2-1 (0-1)
      Vasil Levski Stadion Sofia
    2. 21:45
      Litauen

      Schweiz
      0-4 (0-3)
      LFF Stadium Vilnius
  4. 2021-10-09

    1. 16:00
      Litauen

      Bulgarien
      3-1 (1-0)
      LFF Stadium Vilnius
    2. 20:45
      Schweiz

      Nordirland
      2-0 (1-0)
      Stade de Genève Genève
  5. 2021-09-08

    1. 19:45
      Nordirland

      Schweiz
      0-0 (0-0)
      Windsor Park Belfast
    2. 20:45
      Italien

      Litauen
      5-0 (4-0)
      Mapei Stadium Reggio Emilia

Grupp D

  1. 2021-11-16

    1. 21:45
      Finland

      Frankrike
      0-2 (0-0)
      Olympiastadion Helsinki Helsingfors
    2. 20:45
      Bosnien och Hercegovina

      Ukraina
      0-2 (0-0)
      Bilino Polje Zenica
  2. 2021-11-13

    1. 15:00
      Bosnien och Hercegovina

      Finland
      1-3 (0-1)
      Bilino Polje Zenica
    2. 20:45
      Frankrike

      Kazakstan
      8-0 (3-0)
      Stade de France Paris Saint-Denis
  3. 2021-10-12

    1. 20:00
      Kazakstan

      Finland
      0-2 (0-1)
      Astana Arena Nur-Sultan
    2. 21:45
      Ukraina

      Bosnien och Hercegovina
      1-1 (1-0)
      Arena Lviv Lviv
  4. 2021-10-09

    1. 19:00
      Kazakstan

      Bosnien och Hercegovina
      0-2 (0-1)
      Astana Arena Nur-Sultan
    2. 19:00
      Finland

      Ukraina
      1-2 (1-2)
      Olympiastadion Helsinki Helsingfors
  5. 2021-09-07

    1. 20:45
      Frankrike

      Finland
      2-0 (1-0)
      Groupama Stadium Décines-Charpieu
    2. 20:45
      Bosnien och Hercegovina

      Kazakstan
      2-2 (0-0)
      Bilino Polje Zenica

Grupp E

  1. 2021-11-16

    1. 19:45
      Wales

      Belgien
      1-1 (1-1)
      Cardiff City Stadium Cardiff
    2. 20:45
      Tjeckien

      Estland
      2-0 (0-0)
      Generali Ceská pojištovna Arena Prag
  2. 2021-11-13

    1. 20:45
      Belgien

      Estland
      3-1 (1-0)
      Koning Boudewijnstadion Bryssel
    2. 19:45
      Wales

      Belarus
      5-1 (2-0)
      Cardiff City Stadium Cardiff
  3. 2021-10-11

    1. 21:45
      Belarus

      Tjeckien
      0-2 (0-1)
      Central Stadium Kazan
    2. 21:45
      Estland

      Wales
      0-1 (0-1)
      A. Le Coq Arena Tallinn
  4. 2021-10-08

    1. 20:45
      Tjeckien

      Wales
      2-2 (1-1)
      Sinobo Stadium Prag
    2. 21:45
      Estland

      Belarus
      2-0 (0-0)
      A. Le Coq Arena Tallinn
  5. 2021-09-08

    1. 19:45
      Wales

      Estland
      0-0 (0-0)
      Cardiff City Stadium Cardiff
    2. 21:45
      Belarus

      Belgien
      0-1 (0-1)
      Central Kazan

Grupp F

  1. 2021-11-15

    1. 19:45
      Skottland

      Danmark
      2-0 (1-0)
      Hampden Park Glasgow
    2. 20:45
      Österrike

      Moldova
      4-1 (2-0)
      Wörthersee Stadion Klagenfurt
    3. 21:45
      Israel

      Färöarna
      3-2 (1-0)
      Netanya Municipal Stadium Netanya
  2. 2021-11-12

    1. 19:00
      Moldova

      Skottland
      0-2 (0-1)
      Stadionul Zimbru Chisinau
    2. 20:45
      Österrike

      Israel
      4-2 (0-1)
      Wörthersee Stadion Klagenfurt
    3. 20:45
      Danmark

      Färöarna
      3-1 (1-0)
      Parken Köpenhamn
  3. 2021-10-12

    1. 20:45
      Danmark

      Österrike
      1-0 (0-0)
      Parken Köpenhamn
    2. 19:45
      Färöarna

      Skottland
      0-1 (0-0)
      Tórsvøllur Tórshavn
    3. 21:45
      Israel

      Moldova
      2-1 (1-0)
      Turner Stadium Be’er Sheva
  4. 2021-10-09

    1. 19:45
      Färöarna

      Österrike
      0-2 (0-1)
      Tórsvøllur Tórshavn

Grupp G

  1. 2021-11-16

    1. 20:45
      Nederländerna

      Norge
      2-0 (0-0)
      De Kuip Rotterdam
    2. 20:45
      Gibraltar

      Lettland
      1-3 (1-1)
      Victoria Stadium Gibraltar
    3. 20:45
      Montenegro

      Turkiet
      1-2 (1-1)
      Stadion Pod Goricom Podgorica
  2. 2021-11-13

    1. 18:00
      Norge

      Lettland
      0-0 (0-0)
      Ullevaal Stadion Oslo
    2. 20:00
      Turkiet

      Gibraltar
      6-0 (3-0)
      Basaksehir Fatih Terim Stadyumu Istanbul
    3. 20:45
      Montenegro

      Nederländerna
      2-2 (0-1)
      Stadion Pod Goricom Podgorica
  3. 2021-10-11

    1. 21:45
      Lettland

      Turkiet
      1-2 (0-0)
      Daugava Stadium Riga
    2. 20:45
      Nederländerna

      Gibraltar
      6-0 (3-0)
      De Kuip Rotterdam
    3. 20:45
      Norge

      Montenegro
      2-0 (1-0)
      Ullevaal Stadion Oslo
  4. 2021-10-08

    1. 20:45
      Gibraltar

      Montenegro
      0-3 (0-2)
      Victoria Stadium Gibraltar

Grupp H

  1. 2021-11-14

    1. 15:00
      Slovenien

      Cypern
      2-1 (0-0)
      Stadion Stožice Ljubljana
    2. 15:00
      Kroatien

      Ryssland
      1-0 (0-0)
      Stadion Poljud Split
    3. 15:00
      Malta

      Slovakien
      0-6 (0-3)
      National Stadium Ta’ Qali
  2. 2021-11-11

    1. 20:00
      Ryssland

      Cypern
      6-0 (1-0)
      Gazprom Arena Sankt Petersburg
    2. 20:45
      Malta

      Kroatien
      1-7 (1-4)
      National Stadium Ta’ Qali
    3. 20:45
      Slovakien

      Slovenien
      2-2 (0-1)
      Štadión Antona Malatinského City Arena Trnava
  3. 2021-10-11

    1. 19:00
      Cypern

      Malta
      2-2 (1-0)
      AEK Arena Larnaca
    2. 20:45
      Kroatien

      Slovakien
      2-2 (1-2)
      Gradski Vrt Osijek
    3. 20:45
      Slovenien

      Ryssland
      1-2 (1-2)
      Ljudski vrt Maribor
  4. 2021-10-08

    1. 21:45
      Cypern

      Kroatien
      0-3 (0-1)
      AEK Arena Larnaca

Grupp I

  1. 2021-11-15

    1. 20:45
      San Marino

      England
      0-10 (0-6)
      San Marino Stadium Serravalle
    2. 20:45
      Albanien

      Andorra
      1-0 (0-0)
      Air Albania Stadium Tirana
    3. 20:45
      Polen

      Ungern
      1-2 (0-1)
      PGE Narodowy Warszawa
  2. 2021-11-12

    1. 20:45
      Andorra

      Polen
      1-4 (1-3)
      Estadi Nacional Andorra la Vella
    2. 19:45
      England

      Albanien
      5-0 (5-0)
      Wembley Stadium London
    3. 20:45
      Ungern

      San Marino
      4-0 (2-0)
      Puskás Aréna Budapest
  3. 2021-10-12

    1. 20:45
      Albanien

      Polen
      0-1 (0-0)
      Air Albania Stadium Tirana
    2. 19:45
      England

      Ungern
      1-1 (1-1)
      Wembley Stadium London
    3. 20:45
      San Marino

      Andorra
      0-3 (0-1)
      San Marino Stadium Serravalle
  4. 2021-10-09

    1. 20:45
      Andorra

      England
      0-5 (0-2)
      Estadi Nacional Andorra la Vella

Grupp J

  1. 2021-11-14

    1. 18:00
      Nordmakedonien

      Island
      3-1 (1-0)
      National Arena Tose Proeski Skopje
    2. 21:00
      Armenien

      Tyskland
      1-4 (0-2)
      Republican Stadium Jerevan
    3. 18:00
      Liechtenstein

      Rumänien
      0-2 (0-1)
      Rheinpark Stadion Vaduz
  2. 2021-11-11

    1. 21:00
      Armenien

      Nordmakedonien
      0-5 (0-2)
      Republican Stadium Jerevan
    2. 20:45
      Tyskland

      Liechtenstein
      9-0 (4-0)
      Volkswagen Arena Wolfsburg
    3. 21:45
      Rumänien

      Island
      0-0 (0-0)
      Stadionul Ghencea Bukarest
  3. 2021-10-11

    1. 18:45
      Island

      Liechtenstein
      4-0 (2-0)
      Laugardalsvöllur Reykjavík
    2. 20:45
      Nordmakedonien

      Tyskland
      0-4 (0-0)
      National Arena Tose Proeski Skopje
    3. 21:45
      Rumänien

      Armenien
      1-0 (1-0)
      Stadionul Ghencea Bukarest
  4. 2021-10-08

    1. 20:45
      Tyskland

      Rumänien
      2-1 (0-1)
      Volksparkstadion Hamburg

[lmt-post-modified-info]

Bli först med att kommentera

Kommentera

Din e-post adress kommer inte att publiceras offentligt.


*