Tabell VM-kval 2023

Grupp A

RankLagSMVMFMMSPoäng
1Sverige76027 – 219
2Finland63214 – 610
3Republic of Ireland52115 – 48
4Slovakia6135 – 85
5Georgia6060 – 410

Grupp B

RankLagSMVMFMMSPoäng
1Spanien66045 – 018
2Skottland63212 – 1310
3Hungary63319 – 149
4Ukraina4127 – 114
5Faroe Islands6062 – 470

Grupp C

RankLagSMVMFMMSPoäng
1Island65119 – 215
2Nederländerna64027 – 314
3Czech Republic51211 – 85
4Vitryssland4125 – 94
5Cypern7062 – 421

Grupp D

RankLagSMVMFMMSPoäng
1England88068 – 024
2Österrike86140 – 519
3Northern Ireland84331 – 1413
4Luxembourg7348 – 329
5North Macedonia8177 – 503
6Latvia7074 – 570

Grupp E

RankLagSMVMFMMSPoäng
1Danmark77035 – 121
2Bosnia and Herzegovina7338 – 1610
3Montenegro6338 – 109
4Malta6144 – 154
5Azerbaijan6152 – 153
6Ryssland0000 – 00

Grupp F

RankLagSMVMFMMSPoäng
1Norge87041 – 222
2Belgien86149 – 619
3Poland84219 – 814
4Albanien83413 – 2310
5Kosovo8166 – 274
6Armenia8080 – 620

Grupp G

RankLagSMVMFMMSPoäng
1Italien87130 – 221
2Schweiz86127 – 419
3Romania74210 – 813
4Kroatien8255 – 167
5Lithuania7155 – 264
6Moldavien6060 – 210

Grupp H

RankLagSMVMFMMSPoäng
1Tyskland87136 – 521
2Serbia86223 – 1218
3Portugal85220 – 816
4Turkey8349 – 1910
5Israel7163 – 233
6Bulgaria7071 – 250

Grupp I

RankLagSMVMFMMSPoäng
1Frankrike88040 – 324
2Wales85221 – 516
3Slovenia84219 – 614
4Greece84311 – 2213
5Kazakstan7072 – 260
6Estonia7071 – 320

Kommande matcher i VM-kval

Grupp A

  1. 2022-06-27

    1. 20:00
      Georgia

      Republic of Ireland
      Tengiz Burjanadze Stadium Gori
  2. 2022-09-01

    1. 00:00
      Republic of Ireland

      Finland
    2. 00:00
      Georgia

      Slovakia
  3. 2022-09-06

    1. 00:00
      Slovakia

      Republic of Ireland
    2. 00:00
      Finland

      Sverige
      Ratinan Stadion Tammerfors

Grupp B

  1. 2022-06-28

    1. 00:00
      Ukraina

      Hungary
  2. 2022-09-02

    1. 00:00
      Spanien

      Hungary
    2. 00:00
      Faroe Islands

      Ukraina
  3. 2022-09-06

    1. 00:00
      Faroe Islands

      Skottland
    2. 00:00
      Spanien

      Ukraina

Grupp C

  1. 2022-06-28

    1. 00:00
      Czech Republic

      Vitryssland
      Mestský stadion Opava Tjeckien
    2. 00:00
      Nederländerna

      Vitryssland
  2. 2022-09-01

    1. 00:00
      Cypern

      Czech Republic
  3. 2022-09-02

    1. 00:00
      Island

      Vitryssland
  4. 2022-09-06

    1. 00:00
      Nederländerna

      Island
    2. 00:00
      Vitryssland

      Czech Republic

Grupp D

  1. 2022-06-24

    1. 00:00
      Latvia

      Luxembourg
  2. 2022-09-01

    1. 00:00
      North Macedonia

      Latvia
  3. 2022-09-02

    1. 00:00
      Luxembourg

      Northern Ireland
  4. 2022-09-03

    1. 00:00
      Österrike

      England
  5. 2022-09-06

    1. 00:00
      Österrike

      North Macedonia
    2. 00:00
      Latvia

      Northern Ireland
    3. 00:00
      England

      Luxembourg

Grupp E

  1. 2022-09-02

    1. 00:00
      Malta

      Azerbaijan
    2. 00:00
      Ryssland

      Bosnia and Herzegovina
    3. 00:00
      Danmark

      Montenegro
  2. 2022-09-06

    1. 00:00
      Montenegro

      Malta
    2. 00:00
      Ryssland

      Danmark
    3. 00:00
      Azerbaijan

      Bosnia and Herzegovina

Grupp F

  1. 2022-09-01

    1. 00:00
      Kosovo

      Armenia
    2. 00:00
      Albanien

      Poland
  2. 2022-09-02

    1. 00:00
      Belgien

      Norge
  3. 2022-09-06

    1. 00:00
      Poland

      Kosovo
    2. 00:00
      Armenia

      Belgien
    3. 00:00
      Norge

      Albanien

Grupp G

  1. 2022-06-24

    1. 00:00
      Moldavien

      Romania
  2. 2022-06-28

    1. 00:00
      Moldavien

      Lithuania
  3. 2022-09-02

    1. 00:00
      Moldavien

      Italien
    2. 00:00
      Kroatien

      Schweiz
    3. 00:00
      Lithuania

      Romania
  4. 2022-09-06

    1. 00:00
      Italien

      Romania
    2. 00:00
      Schweiz

      Moldavien
    3. 00:00
      Lithuania

      Kroatien

Grupp H

  1. 2022-06-23

    1. 00:00
      Bulgaria

      Israel
  2. 2022-09-01

    1. 00:00
      Israel

      Bulgaria
  3. 2022-09-02

    1. 00:00
      Serbia

      Portugal
  4. 2022-09-03

    1. 00:00
      Turkey

      Tyskland
  5. 2022-09-06

    1. 00:00
      Bulgaria

      Tyskland
    2. 00:00
      Portugal

      Turkey
    3. 00:00
      Israel

      Serbia

Grupp I

  1. 2022-06-28

    1. 00:00
      Estonia

      Kazakstan
  2. 2022-09-02

    1. 00:00
      Slovenia

      Kazakstan
    2. 00:00
      Estonia

      Frankrike
    3. 00:00
      Greece

      Wales
  3. 2022-09-06

    1. 00:00
      Frankrike

      Greece
    2. 00:00
      Kazakstan

      Estonia
    3. 00:00
      Wales

      Slovenia

Resultatet i de senaste matcherna i VM-kval

Grupp A

  1. 2022-04-12

    1. 18:15
      Finland

      Georgia
      6-0 (3-0)
      Bolt Arena Helsingfors
    2. 18:30
      Sverige

      Republic of Ireland
      1-1 (0-1)
      Gamla Ullevi Göteborg
  2. 2022-04-08

    1. 20:30
      Slovakia

      Finland
      1-1 (1-1)
      Štadión Antona Malatinského City Arena Trnava
  3. 2022-04-07

    1. 20:00
      Georgia

      Sverige
      0-15 (0-11)
      Tengiz Burjanadze Stadium Gori
  4. 2021-11-30

    1. 19:00
      Sverige

      Slovakia
      3-0 (1-0)
      Malmö Stadion Malmö
    2. 19:00
      Republic of Ireland

      Georgia
      11-0 (4-0)
      Tallaght Stadium Dublin
  5. 2021-11-25

    1. 18:30
      Sverige

      Finland
      2-1 (1-1)
      Gamla Ullevi Göteborg
    2. 19:00
      Republic of Ireland

      Slovakia
      1-1 (0-0)
      Tallaght Stadium Dublin
  6. 2021-10-26

    1. 16:30
      Slovakia

      Georgia
      2-0 (2-0)
      NTC Poprad Poprad
    2. 18:15
      Finland

      Republic of Ireland
      1-2 (0-1)
      Olympiastadion Helsinki Helsingfors

Grupp B

  1. 2022-04-12

    1. 19:35
      Skottland

      Spanien
      0-2 (0-1)
      Hampden Park Glasgow
  2. 2022-04-08

    1. 17:30
      Hungary

      Faroe Islands
      7-0 (6-0)
      Szusza Ferenc-Stadion Budapest
  3. 2021-11-30

    1. 18:00
      Hungary

      Ukraina
      4-2 (3-0)
      Várkert Sportpálya Kisvárda
    2. 21:00
      Spanien

      Skottland
      8-0 (3-0)
      Estadio La Cartuja Sevilla
  4. 2021-11-26

    1. 19:35
      Skottland

      Ukraina
      1-1 (0-1)
      Hampden Park Glasgow
  5. 2021-11-25

    1. 21:00
      Spanien

      Faroe Islands
      12-0 (5-0)
      Estadio La Cartuja Sevilla
  6. 2021-10-26

    1. 17:00
      Ukraina

      Spanien
      0-6 (0-2)
      Kolos Stadium Kovalivka
    2. 18:00
      Faroe Islands

      Hungary
      1-7 (1-5)
      Tórsvøllur Tórshavn
  7. 2021-10-22

    1. 19:35
      Skottland

      Hungary
      2-1 (1-0)
      Hampden Park Glasgow
  8. 2021-10-21

    1. 19:00
      Ukraina

      Faroe Islands
      4-0 (2-0)
      Kolos Stadium Kovalivka

Grupp C

  1. 2022-04-12

    1. 17:30
      Czech Republic

      Island
      0-1 (0-1)
      Na Stínadlech Teplice
  2. 2022-04-08

    1. 20:45
      Nederländerna

      Cypern
      12-0 (5-0)
      Euroborg Groningen
  3. 2022-04-07

    1. 18:00
      Vitryssland

      Island
      0-5 (0-3)
      Bojan Majic Stadium Belgrad
  4. 2021-11-30

    1. 19:00
      Cypern

      Island
      0-4 (0-3)
      AEK Arena Larnaca
  5. 2021-11-27

    1. 12:00
      Czech Republic

      Nederländerna
      2-2 (1-0)
      Mestský stadion Ostrava
  6. 2021-11-26

    1. 19:00
      Cypern

      Vitryssland
      1-1 (0-1)
      AEK Arena Larnaca
  7. 2021-10-26

    1. 21:00
      Vitryssland

      Nederländerna
      0-2 (0-0)
      Dynamo Stadium Minsk
    2. 18:45
      Island

      Cypern
      5-0 (3-0)
      Laugardalsvöllur Reykjavík
  8. 2021-10-22

    1. 21:45
      Cypern

      Nederländerna
      0-8 (0-3)
      AEK Arena Larnaca
    2. 18:45
      Island

      Czech Republic
      4-0 (1-0)
      Laugardalsvöllur Reykjavík

Grupp D

  1. 2022-04-12

    1. 18:00
      Luxembourg

      North Macedonia
      2-1 (2-1)
      Stade Émile Mayrisch Esch-sur-Alzette
    2. 19:00
      Österrike

      Latvia
      8-0 (3-0)
      Wiener Neustädter Stadion Wiener Neustadt
    3. 19:55
      Northern Ireland

      England
      0-5 (0-1)
      Windsor Park Belfast
  2. 2022-04-09

    1. 11:00
      Luxembourg

      Latvia
      3-2 (0-1)
      Stade Municipal Bettembourg
  3. 2022-04-08

    1. 20:00
      North Macedonia

      England
      0-10 (0-5)
      National Arena Tose Proeski Skopje
    2. 20:30
      Österrike

      Northern Ireland
      3-1 (0-0)
      Wiener Neustädter Stadion Wiener Neustadt
  4. 2021-11-30

    1. 19:00
      England

      Latvia
      20-0 (8-0)
      Keepmoat Stadium Doncaster
    2. 20:00
      Luxembourg

      Österrike
      0-8 (0-4)
      Stade de Luxembourg Luxemburg
  5. 2021-11-29

    1. 19:00
      Northern Ireland

      North Macedonia
      9-0 (4-0)
      Seaview Stadium Belfast
  6. 2021-11-27

    1. 12:30
      England

      Österrike
      1-0 (1-0)
      Stadium of Light Sunderland

Grupp E

  1. 2022-04-12

    1. 14:00
      Montenegro

      Bosnia and Herzegovina
      0-2 (0-1)
      Camp FSCG Podgorica
    2. 18:00
      Danmark

      Azerbaijan
      2-0 (1-0)
      Energi Viborg Arena Viborg
  2. 2022-04-08

    1. 18:00
      Malta

      Danmark
      0-2 (0-2)
      Centenary Stadium Ta’ Qali
  3. 2022-04-07

    1. 15:00
      Bosnia and Herzegovina

      Azerbaijan
      1-0 (0-0)
      Grbavica Sarajevo
  4. 2021-11-30

    1. 13:00
      Bosnia and Herzegovina

      Malta
      1-0 (1-0)
      FF BH Football Training Centre Zenica
    2. 18:00
      Azerbaijan

      Montenegro
      1-0 (1-0)
      Dalga Arena Baku
    3. 18:00
      Danmark

      Ryssland
      3-1 (0-0)
      Energi Viborg Arena Viborg
  5. 2021-11-26

    1. 19:00
      Malta

      Montenegro
      0-2 (0-1)
      Centenary Stadium Ta’ Qali
  6. 2021-11-25

    1. 13:00
      Bosnia and Herzegovina

      Danmark
      0-3 (0-2)
      FF BH Football Training Centre Zenica
    2. 19:00
      Azerbaijan

      Ryssland
      0-4 (0-3)
      Dalga Arena Baku

Grupp F

  1. 2022-04-12

    1. 15:30
      Armenia

      Albanien
      0-4 (0-3)
      Armavir City Stadium Armavir
    2. 19:00
      Norge

      Poland
      2-1 (2-0)
      Ullevaal Stadion Oslo
    3. 20:00
      Kosovo

      Belgien
      1-6 (0-3)
      Fadil Vokrri Stadium Pristina
  2. 2022-04-07

    1. 18:00
      Norge

      Kosovo
      5-1 (3-0)
      Release Arena Sandefjord
    2. 18:30
      Albanien

      Belgien
      0-5 (0-3)
      Elbasan Arena Elbasan
    3. 20:15
      Poland

      Armenia
      12-0 (6-0)
      Gdynia Arena Gdynia
  3. 2021-12-01

    1. 11:00
      Armenia

      Norge
      0-10 (0-3) Avbruten
      Yerevan Football Academy Stadium Jerevan
  4. 2021-11-30

    1. 16:00
      Kosovo

      Albanien
      1-3 (1-2)
      Fadil Vokrri Stadium Pristina
    2. 20:30
      Belgien

      Poland
      4-0 (3-0)
      King Power at Den Dreef Stadion Heverlee
  5. 2021-11-25

    1. 20:10
      Albanien

      Norge
      0-7 (0-1)
      Air Albania Stadium Tirana

Grupp G

  1. 2022-04-12

    1. 18:00
      Lithuania

      Moldavien
      4-0 (2-0)
      LFF Stadium Vilnius
    2. 17:00
      Kroatien

      Romania
      0-1 (0-1)
      Gradski stadion Velika Gorica Velika Gorica
    3. 17:45
      Schweiz

      Italien
      0-1 (0-0)
      Stockhorn Arena Thun
  2. 2022-04-08

    1. 18:00
      Moldavien

      Kroatien
      0-1 (0-1)
      Stadionul Zimbru Chisinau
    2. 18:45
      Romania

      Schweiz
      1-1 (1-0)
      Arcul de Triumf Bukarest
    3. 19:00
      Italien

      Lithuania
      7-0 (3-0)
      Stadio Ennio Tardini Parma
  3. 2021-11-30

    1. 17:00
      Kroatien

      Moldavien
      4-0 (2-0)
      Stadion Aldo Drosina Pula
    2. 18:30
      Romania

      Italien
      0-5 (0-1)
      Stadionul Anghel Iordanescu Voluntari
    3. 18:30
      Lithuania

      Schweiz
      0-7 (0-6)
      LFF Stadium Vilnius
  4. 2021-11-26

    1. 20:30
      Romania

      Moldavien
      3-0 (0-0)
      Football Centre FRF Mogosoaia

Grupp H

  1. 2022-04-12

    1. 16:00
      Serbia

      Tyskland
      3-2 (1-0)
      Sports Center of FA of Serbia Stara Pazova
    2. 19:00
      Israel

      Turkey
      1-0 (1-0)
      HaMoshava Stadium Petach-Tikva
    3. 19:00
      Portugal

      Bulgaria
      3-0 (3-0)
      Estádio Cidade de Barcelos Barcelos
  2. 2022-04-09

    1. 16:10
      Tyskland

      Portugal
      3-0 (1-0)
      SchücoArena Bielefeld
  3. 2022-04-07

    1. 16:00
      Bulgaria

      Turkey
      0-2 (0-1)
      Lokomotiv Stadium Plovdiv
    2. 18:00
      Serbia

      Israel
      4-0 (1-0)
      Sports Center of FA of Serbia Stara Pazova
  4. 2022-02-23

    1. 17:00
      Turkey

      Serbia
      2-5 (1-3)
      Gürsel Aksel Stadium Izmir
  5. 2021-11-30

    1. 16:00
      Bulgaria

      Serbia
      1-4 (0-3)
      Lokomotiv Stadium Plovdiv
    2. 18:00
      Turkey

      Israel
      3-2 (0-2)
      Mersin Arena Mersin
    3. 18:00
      Portugal

      Tyskland
      1-3 (1-3)
      Municipal de Sao Luis Faro

Grupp I

  1. 2022-04-12

    1. 19:00
      Kazakstan

      Wales
      0-3 (0-2)
      Astana Arena Nur-Sultan
    2. 20:00
      Greece

      Estonia
      3-0 (1-0)
      Pampeloponnisiako Stadium Patras
    3. 21:10
      Frankrike

      Slovenia
      1-0 (0-0)
      MMArena Le Mans
  2. 2022-04-08

    1. 18:00
      Kazakstan

      Slovenia
      0-2 (0-2)
      Astana Arena Nur-Sultan
    2. 19:00
      Estonia

      Greece
      1-3 (0-2)
      A. Le Coq Arena Tallinn
    3. 19:45
      Wales

      Frankrike
      1-2 (0-1)
      Parc y Scarlets Llanelli
  3. 2021-11-30

    1. 18:00
      Slovenia

      Greece
      0-0 (0-0)
      Športni Park Nova Gorica
    2. 21:10
      Frankrike

      Wales
      2-0 (1-0)
      Stade de Roudourou Guingamp
  4. 2021-11-26

    1. 19:15
      Wales

      Greece
      5-0 (3-0)
      Parc y Scarlets Llanelli
    2. 21:10
      Frankrike

      Kazakstan
      6-0 (4-0)
      Stade de la Rabine Vannes

[lmt-post-modified-info]

Bli först med att kommentera

Kommentera

Din e-post adress kommer inte att publiceras offentligt.


*